Žlučníkový záchvat – příznaky a jak jej zvládnout

zlucnikovy-zachvat
Foto:Envato Elements

Náhlá, intenzivní bolest břicha je často příznakem žlučníkového záchvatu, známého také jako žlučníková kolika. Žlučníkový záchvat vás může postihnout z ničeho nic a obvykle je vyvolána ucpaným žlučovodem vedoucím do střeva. Někdy ji způsobí i špatné jídlo nebo příliš velký stres. Záchvat může následovat i po fyzické aktivitě. Tento stav slouží jako jedna z hlavních příčin vzniku žlučových kamenů.

Co může být příčinou žlučníkového záchvatu?

Žlučníkový záchvat může být způsoben určitými faktory. Například nezdravá strava plná tučných nebo horkých jídel. Mohou ho vyvolat i alkoholické nápoje, každodenní šálky kávy nebo přetrvávající žlučové kameny. Rizikové je i sezení a silný stres. Svou roli v tom hraje i hormon estrogen, který může být důvodem, proč ženy trpí bolestmi žlučníku častěji. V období, jako jsou vánoční svátky, se tyto problémy mohou zvýšit. V těchto obdobích je důležité zodpovědně se stravovat, hydratovat se a hýbat se.

Žlučníkový záchvat a jeho příznaky

Prvními příznaky žlučníkového záchvatu může být pocit stahování pod pravým žebrem. Můžete se cítit plní, nafouklí, jako by se vám zvětšil žaludek. Můžete mít pocit potřeby škytat nebo říhat. V ústech můžete dokonce cítit chuť žluči. Bolest se stává extrémní. Máte pocit, že vychází z pravého dolního žebra. Někdy se tato bolest rozšíří až do pravé lopatky a zad. Bolest je tak silná, že se nemůžete hýbat. Během záchvatu může dojít k blednutí kůže, pocení, dokonce i ke zvracení. Pokud je to opravdu vážné, kůže může vypadat žlutě, stejně tak oční bělmo. Je to proto, že se v těle hromadí příliš mnoho žlučového barviva. Žlučníkový záchvat může přejít již po několika minutách. Pokud je však nebudete léčit, mohou se záchvaty opakovat častěji a být ještě horší.

Zvládnutí žlučníkového záchvatu

Nikdy neignorujte bolest žlučníku. Problémy s jídlem a opakující se záchvaty i při opatrném stravování znamenají, že je čas navštívit lékaře. Vážné žlučníkové záchvaty s velkou bolestí nás obvykle nutí zavolat záchranku. Pacientovi můžeme předat léky na uvolnění svalů nebo léky proti bolesti. I když se nemusí jednat o pravidelný problém, je rozumné jej rychle ošetřit. V opačném případě je velmi pravděpodobné, že se bude vracet. Babské rady na žlučníkový záchvat mohou být například studený obklad na bolavé místo, nebo schoulená poloha, která velmi často dokáže poskytnout alespoň částečnou úlevu.

Předcházení žlučníkovým potížím

Jak se vyhnout žlučníkovým potížím? Řiďte se několika zásadami. Pijte dostatek tekutin. Dbejte na kontrolu alkoholu. Držte se stravy šetrné ke žlučníku. Dbejte na to, aby se v jídle vyskytovaly vitaminy, zejména vitamin C. Vitamin C zastavuje tvorbu kamenů. A udělejte ještě jednu věc – pravidelně cvičte.

Žlučníková bolest má řešení

Při vzplanutí žlučníku mohou léky zmírnit bolest a zmírnit napětí žlučníku. Pokud je spatřena infekce, přicházejí na řadu antibiotika. Některé léky dostupné bez lékařského předpisu mohou pomoci vytlačit žluč z jater do tenkého střeva. Bylinné čaje, určené pro zdraví žlučníku, mohou být pro žlučník a citlivé žlučovody prospěšné. Někdy je jedinou možností řešení žlučníkových problémů chirurgický zákrok, při kterém je žlučník zcela odstraněn. Nebojte se, tento zákrok je dnes běžný a provádí se laparoskopicky. Je to hotové řešení pro znovuobjevení komfortu z často se vracejících a neuvěřitelně rušivých žlučníkových problémů.

Reklama

Zdroj: https://www.pilulka.cz/zlucnikovy-zachvat-co-byste-meli-vedet

Reklama
Zavřít reklamu