Ranní rutina: Klíč k energickému a produktivnímu dni

Ranní probuzení
Foto: Envato Elements

Celý den začíná hned ráno. Jaké máte ráno značně ovlivní to, jakou budete mít náladu po zbytek dne, jestli budete oplývat energií a jak se budete cítit fyzicky. Jestliže je vaším cílem být fit a hned zrána správně nabudit své tělo, aby po celý den zvládlo fungovat, je potřeba dodržovat několik velice jednoduchých zásad. Vaše ranní rutina je zkrátka klíčová.

Reklama

Pomalé probuzení

Pokud máte ve zvyku vyskočit z postele na první zazvonění budíku a se zalepenýma očima hned míříte z ložnice, pak byste měli znát způsob, jakým se váš mozek probouzí úplně nejradši. Pomalu. Nejdřív pootevřete oči. Zívnete. Trochu se protáhnete, opět začnete pomalu otevírat oči, rozhlížíte se, ideálně se podíváte na přirozené světlo. Váš mozek tímto získává signály, které posílá dál do celého těla. Je čas vstávat! A vaše tělo tímto získá potřebný čas na to, aby tuto informaci zpracovalo a začalo se probouzet.

Jsem vzhůru, co teď? 

Jakmile jste vzhůru, je čas jít na vzduch. Ano, opravdu je to přednější než ranní káva. A ještě mnohem přednější než mobil, ten by měl stále ještě ležet vypnutý tam, kde jste ho večer položili. Vyvětrejte místnost dokořán a vyjděte na zahradu nebo na balkon, ideálně naboso. Jestliže vaše obydlí nedisponuje žádnou z těchto výhod, pak alespoň vystrčte hlavu z otevřeného okna. A dýchejte. Jestliže je pod mrakem a chladno, vydržte 7 – 10 minut, jestliže už svítí slunce a je příjemně, stačí 3 – 5 minut. Tímto si vaše tělo správně nastaví svůj cirkadiánní rytmus, proto je prioritou číslo jedna denní přirozené světlo. Večer se vám bude lépe usínat.

Čas rozproudit žíly

Mobil nechte stále ležet na nočním stolku, nebojte, je mu tam fajn. Běžte se raději napít vody. Nebo vody s citronem, kombuchy, zkrátka co vám po ránu dělá dobře. Pijte pomalu, ať nezahltíte prázdný žaludek a pijte jen tolik, kolik můžete. Vaše tělo dostane tekuté palivo a je potřeba jej ještě pořádně rozproudit. Ano, čas na cvičení. Nemusíte se ale dřít s půlhodinovým pilates, zatímco se vám vaří voda na čaj, udělejte si pár dřepů s výskokem. Zaskákejte si přes švihadlo nebo udělejte několik angličáků. Vaše srdce se rozpumpuje a okamžitě pocítíte nával energie. A když se vám do toho opravdu nechce, tak se alespoň protáhněte nebo chvíli stůjte na jedné noze. Počítá se všechno.

Správná snídaně

Zbývá poslední krok. Odjakživa se říká, že snídaně je základ dne, a je to pravda. Nevynechávejte ji, nedávejte si kus koblihy cestou do práce, ošizujete tak své tělo. Vynecháním snídaně vám v těle stoupá hladina kortizolu, tedy stresového hormonu. Navíc vám pak po celý den bude pěkně lítat hladina cukru v krvi. Najezte se dostatečně, výživně a s radostí. Vaše snídaně by měla být plná bílkovin, ale také potřebných tuků. Naučte se tyto malé kroky pravidelně uplatňovat a uvidíte velké změny. 

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu