3 základní doplňky stravy, které opravdu nesmíte vynechat

Doplňky stravy
Foto: Envato Elements

V dnešní době narážíme na nespočet reklam a doporučení nabízejících používání široké škály doplňků stravy. Je těžké vyznat se v tom, co naše tělo skutečně potřebuje a co bude sloužit našim účelům. V tomhle článku se dozvíte, které doplňky stravy byste neměli vynechávat, jestliže chcete zlepšit zdraví vašeho těla i mysli.

Reklama

Omega-3

Tělo si tyto esenciální tuky neumí samo vytvořit, proto je potřeba přijímat je i v potravě. Přirozeně se nachází v mořských plodech a rybách, případně v některých druzích semínek a oříšků. Obvykle nekonzumujeme dostatek těchto zdrojů, abychom získali potřebnou dávku, takže musíme jejich příjem zvýšit pomocí doplňků stravy. Působí při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a rakovině, zlepšují kognitivní funkce a duševní zdraví, pomáhají chránit před očními chorobami a mají také protizánětlivé účinky. Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 300 mg DHA.

Magnesium (hořčík)

Hořčík hraje důležitou úlohu při ohromném množství biochemických procesech v těle. Podporuje správnou funkci svalů, slouží jako prevence svalových křečí, přispívá ke správné funkci nervového a kardiovaskulárního systému. Podílí se také na zdraví kostí, zubů, podporuje imunitní systém a zlepšuje kvalitu spánku. Užívejte 200-400 mg večer.

Vitamín D3

Jestliže si chcete udržet zdravé, silné kosti a zuby, je vitamín D3 nezbytností. Zvyšuje totiž vstřebávání vápníku ve střevech, který právě tohle zajistí. Zároveň opět podpoří vaši imunitu, kardiovaskulární zdraví a může přispívat ke zlepšení kožních onemocnění. Když se vystavujete slunečnímu záření, vaše tělo dokáže syntetizovat vitamín D3 samo, ale obvykle to není dostatečné množství. Proto je dobré podpořit jeho příjem formou doplňků stravy. Doporučená denní dávka je okolo 1000 IU, nemusíte se však bát navýšit.

Upozornění: Dejte si pozor na to, odkud své doplňky stravy kupujete. Existuje řada velice nekvalitních zdrojů, které nezaručí žádoucí efekt. Před tím, než začnete kterýkoliv z doplňků stravy užívat, zjistěte si raději více informací, případně se poraďte s odborníky či vaším doktorem.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/, https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-supplements#considerations, https://podcast.imv.cz/epizody/ep51-suplementy

Reklama
Zavřít reklamu