Těhotenské nevolnosti: Praktické rady pro budoucí maminky

Těhotenské nevolnosti
Foto: Envato Elements

Valná většina žen zažije v prvních třech měsících těhotenství nějakou formu těhotenské nevolnosti. Nejčastěji jde o ranní nevolnosti, ale u některých žen mohou přetrvávat i celý den a nezmizí ani po prvním trimestru. Většinou se však stav zlepšuje, protože hladina těhotenského hormonu hCG, která je jedním z hlavních faktorů nevolností, se ve čtvrtém měsíci výrazně snižuje. Tento hormon je také zodpovědný za pozitivní výsledek těhotenského testu.

Reklama

Nevolnosti mohou mít i jiné příčiny, jako je nedostatek hořčíku, nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) nebo psychické faktory.

Těhotenské nevolnosti: Jak si ulevit?

Těhotenské nevolnosti mohou být velmi vyčerpávající, zvláště pokud máte náročnou práci nebo doma dalšího potomka. Každé ženě pomáhá něco jiného, a bohužel některým nepomůže nic. Přesto zde máme pár tipů, které by vám mohly ulevit.

Cukr

Jediné, co vám pomáhá, je kostička čokolády? Nemusíte se stydět! Nízká hladina cukru může způsobovat nevolnosti. Zkuste jíst menší porce vícekrát denně a udržovat si stabilní hladinu cukru v krvi.

Hořčík

Nedostatek hořčíku trápí téměř polovinu české populace. Pravidelný příjem denní dávky hořčíku může pomoci s mnoha běžnými obtížemi v těhotenství, včetně nevolností. Hořčík také předchází křečím, předčasnému porodu a nízké porodní váze miminka.

Reklama

Zázvor

Zázvor je nejčastější přírodní prostředek proti těhotenským nevolnostem. Můžete si koupit zázvorová lízátka v lékárně nebo si připravit zázvorový čaj. Jen pozor na dávkování: nedoporučuje se překračovat 1 g sušeného nebo 4 g čerstvého zázvoru denně.

Hydratace

Pijte dostatek vody po celý den. Dehydratace může zhoršit vaše nevolnosti. Zkuste také ledově studené nápoje nebo minerální vodu s citronem.

Na závěr

Doufáme, že vám naše rady pomohou. Pokud nic nezabírá, tak nezoufejte! Těhotenské nevolnosti jsou jen dočasné a jednou skončí. Pamatujte si, že nejste sama. Nebojte se požádat o pomoc také své blízké a nechte se hýčkat. Nosíte pod srdcem nový život a to je ten nejdůležitější úkol na světě.

Reklama
Reklama

Zdroj: ZAREAN, Elaheh a Amal TARJAN. Effect of Magnesium Supplement on Pregnancy Outcomes: A Randomized Control Trial. National Library of Medicine [online]. Adv Biomed Rsv: National Library of Medicine, 2017 [cit. 2023-08-02]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5590399/, , SOBKOVÁ, Mgr. Lenka. Užívání zázvoru v těhotenství. Porodnice.cz [online]. [cit. 2023-08-02]. Dostupné z: http://www.porodnice.cz/tehotenstvi-a-z/uzivani-zazvoru-v-tehotenstvi, , Choriový gonadotropin. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2023-08-02]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Choriov%C3%BD_gonadotropin

Reklama
Zavřít reklamu