Zeleninový vývar pro štíhlou linii a prevenci proti nemocem

Zeleninový vývar
Foto: Envato Elements

Zeleninový vývar – patří mezi nejstarší a zároveň nejzdravější jídla, která nám pomáhají udržet se v kondici jak fyzicky, tak psychicky. Již ve starověku poznali moudří lékaři jejich blahodárné účinky a doporučovali je při léčbě nejrůznějších neduhů. S příchodem moderní doby však mnozí z nás zapomněli na tradiční poznatky našich předků a upřednostňují spíše rychlá a nezdravá jídla plná nežádoucích chemických látek. Nyní se však zeleninové vývary znovu vrací do popředí zájmu. Odborníci potvrzují, že díky bohatství vitamínů, minerálů a dalších živin nám pomáhají udržovat si ideální hmotnost, posilují imunitu i celkové zdraví.

Reklama

Vitamíny a minerály ze zeleniny pro vaše zdraví

Zeleninové vývary představují skvělý zdroj široké škály vitaminů a minerálů, které jsou pro náš organismus nepostradatelné. Jen málokterá jiná potravina dokáže poskytnout takovou koncentrovanou dávku těchto prospěšných živin v jedné porci. Nejvýznamnějšími jsou určitě vitamín C, který výborně posiluje imunitu, urychluje hojení ran a podporuje vstřebávání železa. Dále pak vitamíny skupiny B nezbytné pro správnou funkci nervové soustavy a životně důležité enzymatické reakce v buňkách. Z minerálů vápník pro pevné kosti a zuby, draslík pro regulaci krevního tlaku a svalovou funkci či hořčík pro správnou činnost srdce. Díky těmto látkám pak zeleninové vývary zabezpečí našemu tělu energii, vitalitu a celkovou pohodu.

Výživné elixíry z vaší ledničky

Zeleninové vývary jsou skutečnými koncentrovanými vitamíny, které se v mnoha ohledech vyrovnají i potravinám, které se nazývají superpotravinami. Jen půl šálku hustého vývaru dokáže dodat organismu stejné množství vitaminů jako celý talíř čerstvé zeleniny. Přitom se vejdou do malé skleničky, kterou si vezmete kamkoli s sebou. Nejen že v nich najdeme vitamíny C, B6, E, K či provitamín A, ale také minerály jako draslík, vápník, hořčík a další. Díky tomu doplníte během chvilky, co váš organismus potřebuje k zdravému fungování. A oproti nakupovaným doplňkům stravy nejsou zatíženy umělými konzervanty. Kvalitní zeleninový vývar máte doma v lednici jako lahůdku pro tělo i duši. Stačí vzít tu správnou zeleninu.

Zeleninový vývar: Pomoc při hubnutí

Zeleninové vývary výborně napomáhají udržet, nebo dokonce snížit hmotnost. Přitom nevyvolávají nepříjemný hlad ani nutkavou potřebu stále jíst. Díky vysokému obsahu vlákniny, která prodlužuje pocit sytosti, budete déle nasycení již po malé porci vývaru. K tomu působí zelenina díky svým látkám blahodárně na trávení a metabolismus. Vývar vás prostě naplní i potěší chutí, aniž by hrozilo přejídání. Díky tomu zvládnete snadno držet hubnoucí režim bez pocitu zatahování opasku.

Zeleninový vývar snadno z domova

Připravit si chutný a zdravý zeleninový vývar rozhodně nestojí za moc úsilí. Zkuste například klasiku s mrkví, petrželí a celerem, která dodá organismu spoustu betakarotenu. Další osvědčenou volbou je se šťouchanými rajčaty, cibulí, červenou paprikou a bazalkou. Pro energii do dne zase sáhněte po kořeněném variaci s řeřichou, máslem, koprem a kmínem. A pokud vás bolí hlava, výborně zafunguje bylinkový z čerstvého česneku a tymiánu. Vadí vám dlouhá doba vaření? Žádný problém, mnoho druhů lze připravit i rychle. Stačí jen správná kombinace a chuťovka je na světě!

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.biolekarna.cz/nase-novinky/kostni-vyvar--jake-jsou-jeho-zdravotni-ucinky-a-jak-ho-pouzivat/, https://www.stobklub.cz/clanek/muzete-jist-polevky-pri-hubnuti-/

Reklama
Zavřít reklamu