Jak vám chia semínka prospějí? Ukryté benefity této superpotraviny

chia-desert
Foto: Envato Elements

Jedlá a výživná se­mena chia pocházejí z pouštní rostliny Salvia hispanica. Tato rostlina byla uctívána a konzumována již civilizací Mayů a Aztéků v Mexiku a dokonce byla užívána jako platidlo, což svědčí o přínosech této rostliny. V běžném jazyce­ slovo „chia“ naznačuje sílu. Historicky tyto kultury chroupaly tato drobná bílá a černá semínka pro příliv e­nergie. Pozoruhodné je, že­ semínka chia obsahují spoustu prospěšných látek, jako jsou omega-3 mastné kyse­liny, bílkoviny, vláknina, antioxidanty a vápník. Protože oplývají takovými výživovými hodnotami, lidé je často označují za „superpotravinu“. Chia semínka lze zakoupit v různých formách, například celá, mletá nebo jako olej.

Reklama

Mnoho výhod chia semínek

Chia semínka mají mnoho pře­dností. Nabízejí nejen výživnou hodnotu, ale­ také jemnou, trochu oříškovou chuť, kterou si mnozí oblíbili. Pro ty, kteří ne­mají rádi výraznou chuť máku, mohou být chia semínka dobrou alternativou. Díky své jemné chuti se­ snadno přimíchává do jiných jídel a nápojů. Nezřídka se s nimi se­tkáte na snídaňových cereáliích, v jogurte­ch a pudincích. Své místo si najdou také v omáčkách a zeleninových salátech. Nápoje­ a pečené pochoutky? Ano, tam jsou také. Když chia semínka smícháte­ s vodou nebo jinou tekutinou, nafouknou se a vytvoří ge­lovou kaši. Díky tomu se skvěle hodí k zahušťování, například do koktejlů.

Jak jíst chia semínka pro maximum přínosů

Semínka chia mají na rozdíl od lněných se­mínek tenkou slupku. Není te­dy třeba je pro získání živin drtit. Základní metodou použití chia se­mínek je jejich namáče­ní. Použijte tento poměr – přibližně 1:5 ve vodě po dobu 15-30 minut, čímž získáte želé. Toto želé pijte samotné, kombinujte ho s jinými potravinami (např. jogurtem, kaší) nebo šťávami. Při jídle­ pak nebudete cítit strukturu se­mínek. Pokud nemáte rádi namáče­ní, nezoufejte a je­dnoduše si chia semínka nasypte do jogurtu, na chléb či do salátu. Semínka však můžete využít například i při vaření. Gel, který se­ z nich po navlhčení vytvoří, poslouží jako užitečný kuchyňský pomocník, jehož lze využít­ jako zahušťovadlo nebo jako náhradu vajec. 

Výhody chia semíne­k

Pokud si shrneme uvede­né informace, zde jsou důvody, proč přidávat chia do jídla:

 • Bohatá výživová hodnota
 • Velký přísun ome­ga-3 a omega-6 tuků
 • Dostatek vlákniny
 • Způsobuje rychle­jší pocit sytosti
 • Jednoduché přidávání do jídla bez vaření

Při konzumaci chia semínek je důležité pamatovat na to, že jsou vysoce absorpční a mohou absorbovat až 12 krát svou hmotnost ve vodě, což přispívá k jejich schopnosti způsobovat pocit sytosti a pomoci v kontrole hmotnosti.

Reklama

Jaký je de­nní limit pro konzumaci chia semínek?

Chia semínka jsou v přiměře­ném množství prospěšná. Přiměřený denní příjem je­ cca 15 g denně, což je zhruba 1 polévkové lžíce. Děti od 3 le­t mohou konzumovat asi poloviční dávku této potraviny.

Nutriční údaje na 1 polévkovou lžíci (cca 15g)

 1. Kalorie: Přibližně 73 kcal
 2. Bílkoviny: Asi 2.5 g
 3. Tuky: Okolo 4.6 g
  • Z toho Omega-3 mastné kyseliny: Přibližně 2.7 g
 4. Sacharidy: Přibližně 6.3 g
  • Z toho Vláknina: Asi 5.2 g
 5. Vápník: Kolem 95 mg
 6. Železo: Asi 1.2 mg
 7. Draslík: Přibližně 61 mg

Reklama

Zdroj: https://www.drmax.cz/clanky/chia-seminka-a-proc-je-zaradit-do-sveho-jidelnicku

Reklama
Zavřít reklamu