Tipy, jak pečovat o vaše fyzické a psychické zdraví

Ranní rutina
Foto: Envato Elements

Jak fyzické, tak i psychické zdraví je pro nás velmi důležité. Je klíčové pro spokojený a zdravý život. Proto je důležité na své psychické zdraví dbát a pečovat o něj, i když to v dnešním rychlém světě může být náročné. Zde je několik tipů, které vám mohou přinést větší pohodu: 

Reklama

Rutina a řád 

Vytvoření každodenní rutiny nám může poskytnout pocit stability a jistoty. Je dobré chodit pravidelně ve stejný čas spát i vstávat. To nám může zlepšit kvalitu našeho spánku. I vytvoření rutiny pro jídlo, nám přinese spoustu pozitiv. Je velmi nezdravé jíst za pochodu, vynechávat snídani nebo se najíst pořádně až večer, když přijdeme z práce. Proto nám i pravidelné jídlo přinese psychickou pohodu. Do vašeho denního rozvrhu můžete zařadit i čas na cvičení, meditaci, odpočinek nebo procházku.  

Cvičení a fyzická aktivita 

Fyzická aktivita je klíčová pro naše psychické zdraví. Uvolňuje endorfiny (tzv. Hormony štěstí), které mohou zlepšit náladu a snížit úroveň stresu. Proto se i po krátkém cvičení můžeme cítit hned lépe. Není třeba podávat vysoké sportovní výkony. Zde jsou jednoduché tipy, jak začít:

  1. Ranní protažení – Věnujte 10 minut každé ráno na protažení celého těla. To může pomoci rozproudít krevní oběh a připravit tělo i mysl na den.
  2. Brzká procházka – Chůze rychlým tempem po dobu 30 minut může zlepšit vaši kondici a zároveň poskytnout čas na přemýšlení a relaxaci. Je to ideální aktivita pro každého, bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici.
  3. Intervalový trénink vysoké intenzity (HIIT) – Zapojte se do 20 minut HIIT, což znamená střídání krátkých a intenzivních cvičebních intervalů s krátkými obdobími odpočinku. Tento druh cvičení je efektivní pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví a spalování kalorií.

Příroda 

Příroda má prokazatelně pozitivní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Doporučuje se jít alespoň jedenkrát za týden na hodinu ven do přírody. Čím častěji tam ale půjdete, tím lépe. Všímejte si drobností – zpěvu ptáků, barevných listů, nebo rozkvetlých květin. Skvěle se tak můžete na chvíli zastavit a nechat za sebou starosti z všedního života. 

Zdravá strava

I strava hraje důležitou roli v duševním zdraví. Je důležité jíst vyváženou a nutričně hodnotnou stravu, která vám poskytne všechny potřebné živiny. Také je důležité jíst pravidelně, nepřejídat se ale hlavně nehladovět. Rozhodně si nevyčítejte, když si dáte kousek čokolády, nebo něčeho nezdravého. Důležité je, koukat se na množství. Proto, když si dáte jednou za čas kousek čokolády, ničemu to nevadí, spíše naopak. 

Reklama

Tip: Zkuste zahrnout do svého jídelníčku více omega-3 mastných kyselin, které se nacházejí například v lososu nebo lněných semínkách, a jsou známé pro své pozitivní účinky na mozek.

Relaxace a odpočinek 

Důležité je mít na mysli i na odpočinek. Udělejte si každý den chvilku jen pro sebe, přečtěte si kousek z vaší oblíbené knížky nebo se podívejte na seriál. Pokud na něčem pracujete nebo se učíte, je důležité dělat si pravidelné přestávky. Do vašeho dne můžete zařadit také meditaci, která pomáhá snížit stres a podporuje emoční stabilitu.

Tip na meditační techniku: Jedna z nejsnadnějších a přesto velmi účinných meditačních technik je zaměření na hluboké dýchání. Tato technika pomáhá snižovat stres a podporuje emoční stabilitu tím, že umožňuje vašemu tělu a mysli zpomalit a regenerovat se.

  1. Najděte klidné místo: Vyberte si místo, kde budete mít minimálně rušení, ideálně tichou místnost nebo klidný kout přírody.
  2. Pohodlně se usaďte: Sedněte si na židli s rovným zády, nechte nohy plochě na zemi, nebo si lehněte na záda. Můžete také zvolit pozici sedu na podložce s překříženýma nohama.
  3. Zaměřte se na dýchání: Zavřete oči a začněte se vědomě soustředit na své dýchání. Cílem je dýchat pomalu a hluboko – nadechněte se nosem, nechte, aby se vaše břicho plně rozpínalo, a poté pomalu vydechujte ústy nebo nosem.
  4. Opakujte a uvolněte mysl: Soustředění se na každý nádech a výdech pomůže uklidnit mysl. Kdykoliv vás vaše myšlenky odvedou jinam, jemně se s pozorností vraťte k dýchání. Praxe je obvykle dlouhá 5 až 10 minut, ale i několik minut této aktivity může mít pozitivní efekty.
  5. Postupně se vraťte: Když skončíte, neotevírejte ihned oči. Nechte si chvilku na to, abyste si uvědomili své okolí a pomalu se vrátili k běžnému vědomí.

Péče o fyzické a psychické zdraví je zásadní pro plnohodnotný život. Pravidelné začleňování zdravých návyků, jako je vyvážená strava, pravidelné cvičení, dostatek odpočinku a kontakt s přírodou, může výrazně zlepšit vaši celkovou pohodu. Věnujte čas sebepoznání a práci na sobě, a uvidíte, jak se vaše kvalita života zlepší.

Reklama

Reklama

Zdroj: Vlastní zkušenost autora

Sdílet článek:
Reklama
Zavřít reklamu