Domácí tymiánová mast: Účinný prostředek proti bolestem kloubů

Tymián sušený a čerstvý
Foto: Envato Elements

Tymián máte pravděpodobně všichni ve své kuchyni. Hodí se do omáček i do polévek. Pečete s ním určitě také ryby a maso. Kromě chuti je tymián také zdraví prospěšný. Věděli jste ale, že ho můžete používat i zevně? Z tymiánu se dá připravit i hojivá domácí tymiánová mast, která vám může pomoci při bolestech kloubů i kožních problémům.

Reklama

Léčivé vlastnosti tymiánu

Tymián neboli mateřídouška, má silné antiseptické účinky. Léčí problémy horních cest dýchacích, jako je rýma a bronchitida. Tymiánový čaj dokáže bojovat proti bolestem v krku a kašli. Dokáže uvolnit hleny a zklidňuje podrážděný krk. Tymián bojuje proti infekcím v dýchacích cestách a dobře bojuje i s dalšími mikroby. Díky své silné schopnosti ničit zárodky a plísně je tymián vhodný k léčbě plísňových a bakteriálních infekcí, jako jsou angíny a záněty močových cest. Tymián také zpomaluje růst parazitů ve střevech a pomáhá správnému fungování trávení. Tymián navíc svými účinky snižuje otoky a může zmírnit bolesti kloubů při revmatických onemocněních a problémech.

Jak si připravit a používat tymián zevně

Tymián se běžně využívá jako koření do polévek, omáček a marinád. Tradičně se z něj také vaří čaje a sirupy, které pomáhají při bolesti v krku, kašli a nachlazení. Kromě toho lze z tymiánu snadno připravit mast, jež poskytuje úlevu od bolavých kloubů, kožních problémů a unavených nohou. Tato prostá domácí tymiánová mast je velmi účinná i při léčbě akné, ekzémů a oparů.

Domácí tymiánová mast: Příprava

Pro přípravu tymiánové masti shromážděte 50 g bambuckého másla, 15 g sušeného tymiánu, 10 kapek kafrového oleje, 10 kapek eukalyptového oleje a 5 kapek citronového oleje. Nejprve máslo rozpusťte těsně pod bodem varu. Poté přidejte rozdrcený tymián a oleje. Míchejte, dokud se nerozpustí. Poté hotovou mast přelijte do uzavíratelné nádoby. Nechte ji ztuhnout. Pro dosažení nejlepších výsledků ji uložte do chladničky. Tam vydrží až 6 měsíců. Pravidelné používání přináší rychlou úlevu od bolesti a pocit osvěžení.

Reklama
Reklama

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz

Reklama
Zavřít reklamu