Těhotenská cukrovka: Co by měla každá budoucí maminka vědět

tehotenska-cukrovka
Foto: Envato Elements

Těhotenská cukrovka může být pro mnohé budoucí maminky zdrojem obav. Od prvních týdnů těhotenství se provádí testy na hladinu cukru v krvi, a mezi 24. a 28. týdnem je na řadě zátěžový test na cukrovku, známý jako oGTT (orální glukosový toleranční test). Tento test zahrnuje první odběr krve na lačno, přičemž hodnota nesmí překročit 5,1 mmol/l. Je-li hodnota nižší, podá se pacientce glukosový roztok k vypití. Následují odběry po jedné a dvou hodinách, kde hodnoty nesmějí překročit 10 mmol/l, resp. 8,5 mmol/l. Překročení limitů znamená diagnostikování těhotenské cukrovky a nutnost navštívit diabetologickou poradnu. V případě této diagnózy je klíčové dodržovat doporučení lékařů a dbát na správnou stravu a pravidelný pohyb.

Jak zvládat těhotenskou cukrovku

Pozitivní přístup je klíčový

Překonejte obavy a přijměte diagnózu s optimismem. Psychická pohoda totiž hraje důležitou roli a může pozitivně ovlivnit hladinu cukru v krvi. Dnes je těhotenská cukrovka diagnostikována mnoha ženám, které jsou po porodu zdravé a jejich děti také.

Nahrazení cukru

Během těhotenství se nedoporučuje užívání umělých sladidel. Bezpečnou alternativou jsou však přírodní sladidla jako čekanka, xylitol nebo erythritol. Vynechání sladkostí je nezbytné.

Důležitost pitného režimu

Denně by se mělo vypít přibližně 2,5 litru tekutin, zvláště důležité je to v těhotenství kvůli dostatku plodové vody. Vyhněte se slazeným nápojům, preferujte vodu nebo neslazené čaje.

Pravidelná a vyvážená strava

Doporučuje se rozdělit jídlo do šesti menších porcí během dne a upřednostnit celozrnné pečivo, ovoce s nízkým obsahem cukru a zvýšit příjem zeleniny. Vynechat by se měly jednoduché sacharidy a přílohy u hlavních chodů.

Pohyb a odpočinek

I během těhotenství je mírný pohyb, jako jsou procházky nebo plavání, prospěšný, avšak bez zbytečné zátěže. Odpočinek je stejně důležitý, vždyť nosíte pod srdcem nenarozené miminko.

Závěr

Každý organismus reaguje na přísun sacharidů odlišně, a proto je potřeba najít individuální přístup. Monitorování hladiny cukru v krvi glukometrem a konzultace hodnot s lékařem jsou zásadní. Správným přístupem a dodržováním doporučení lze těhotenskou cukrovku úspěšně zvládnout.

Reklama

Zdroj: https://www.benu.cz/co-je-tehotenska-cukrovka-priznaky-rizika-a-rady

Reklama
Zavřít reklamu