Jak posílit imunitní systém: 7 efektivních tipů

Zdravý životní styl
Foto: Envato Elements

Už několik měsíců nás provází pochmurné počasí, jehož časté změny mají velký vliv na naše zdraví. Máte také pocit, že se nestihnete pořádně „vyhrabat“ z nemoci jedné a už na vás „leze“ další? Pojďme se společně podívat na pár tipů, jak našemu tělu pomoci podpořit imunitní systém.

Upravte váš jídelníček

V první řadě, jako u většiny potíží, nám pomůže zamyslet se nad naším jídelníčkem. Rozhodně bychom do něj v těchto zimních měsících měli zařadit více ovoce a zeleniny. Je dobré také zařadit celozrnné a odtučněné nebo nízkotučné výrobky. Správně jíst také znamená omezit tuky, sůl a přidané cukry. Pozor ale na množství přijímaných vitamínů a minerálů, protože všeho moc škodí a mohlo by dojít k různým obtížím.

Dodržujte pitný režim

Správná hydratace hraje klíčovou roli v udržení našeho těla zdravého a naší imunity silné. Voda pomáhá vylučovat toxiny z těla, podporuje správnou funkci ledvin a napomáhá udržovat optimální vlhkost sliznic, což jsou naše první obranné linie proti virům. Snažte se pít dostatek čisté vody během celého dne.

Zvažte doplňky stravy

Někdy je velmi obtížné získat všechny vitamíny, které naše tělo potřebuje, pouze z vašeho jídelníčku. Není proto na škodu doplnit tyto látky pomocí doplňků stravy. Zejména v zimních měsících zvažte doplnění vitamínu D, který naše tělo získává ze slunečního svitu a který je v tomto období výrazně omezený. Prospěšný pro vás bude také zinek a vitamín C, které jsou známy svou rolí ve zvýšení odolnosti proti infekcím.

Žijte aktivním životem

Možná si právě říkáte, jak může souviset aktivní styl života s imunitou a zdravím? Je to zcela jednoduché, ten kdo se věnuje pravidelným sportovním aktivitám, pomáhá svému tělu udržovat se v kondici a zároveň má lepší spánek. A kvalitní spánek nám zase pomáhá k lepší obranyschopnosti organismu.

Dbejte na kvalitní spánek

Další velmi důležitou věcí, je náš spánek. Záleží na délce, ale i na kvalitě spánku. Kvalitní spánek vlastně ovlivňuje velkou část našeho života a to nejenom po zdravotní stránce, ale i po té duševní. Pojďme si narovinu říct, že není nic lepšího, než se probudit dobře vyspaní a v dobré náladě.

Vyhněte se stresu

Ano, to se lehko říká, ale i stres má vliv na náš imunitní systém a na naše tělo. Jen se zamyslete nad tím, když prožíváte nějaké stresové období, jak na to vaše tělo reaguje. Jsme unavení, bolí nás hlava a prostě se necítíme dobře. Vyhnout se stresu jde málo kdy, ale můžeme si od něj alespoň ulevit nějakými aktivitami a činnostmi, které nám udělají radost.

Omezte kouření a pití alkoholu

Kouření a pití alkoholu je pro naše tělo prostě špatné, takže nepomůže ani našemu imunitnímu systému. Proto i tyhle neřesti způsobí, že jsme více náchylní k nemocem.

Na závěr bych chtěla říct, že způsob našeho života má obrovský vliv na naše zdraví. Proto zkuste alespoň jednou za den pro svoje tělo udělat něco dobrého a posouvejte se malými krůčky k lepšímu životnímu stylu.

Reklama

Zdroj: Six Tips to Enhance Immunity | DNPAO | CDC

Reklama