Suchej únor aneb jaké benefity přinese nepití alkoholu

suchej-unor
Foto: Envato Elements

Suchej únor, výzva ke zdravějšímu životnímu stylu, která nabádá jedince k měsíční abstinenci od alkoholu. Tato výzva postupně získává na popularitě po celém světě. Tento měsíc se stává časem pro sebereflexi a zlepšení zdravotních návyků, přičemž mnozí účastníci objevují pozitivní změny a to jak fyzické, tak mentální. Přestože původně vznikl jako iniciativa na podporu vědomí o rizicích spojených s nadměrným pitím, ‚Suchej únor‘ přerostl v hnutí, které podporuje širší pochopení vztahu mezi alkoholem a celkovou pohodou lidského organismu. V tomto článku se podíváme na to, jak měsíc bez alkoholu může ovlivnit vaše tělo, mysl a sociální vztahy, a proč byste se mohli rozhodnout tuto výzvu přijmout.

Reklama

Dlouhodobé pití alkoholu je pro vaše tělo veliká zátěž. Po vysazení alkoholu dochází k regeneraci těla a návratu do normálního stavu. Tento proces začíná již v prvních hodinách „Po vystřízlivění“ a může trvat až několik týdnů, než se tělo dokáže úplně vzpamatovat. Záleží na míře, ve které byl alkohol konzumován, a také jak často je konzumován. Nyní si řekneme největší benefity, které vám abstinence přinese.

Více energie

Po vysazení alkoholických nápojů naše tělo a orgány nejsou tolik zatěžovány a mohou fungovat efektivně. Díky tomu máme více potřebné energie pro každodenní činnosti. Jestliže ale chceme dosáhnout maximálního účinků, je třeba se vyvarovat i malým dávkám alkoholu, a dodržovat úplnou abstinenci.

Kvalitní spánek

Již několik dní po vysazení alkoholu dochází ke zlepšení kvality spánku. I když alkohol může klamat a navozovat nám lepší pocit usínání, celková kvalita je výrazně nižší. Tělo si nedokáže dostatečně odpočinout a přes den pak můžeme pociťovat únavu způsobenou nekvalitním spánkem. Pro úplnou nápravu spánku je potřeba alkohol vysadit až na několik týdnů.

Dobrá nálada

S vysazením alkoholických nápojů je spojená i dlouhodobá dobrá nálada. Po vyprchání účinků alkoholu se totiž co se týče nálady dostavuje přesný opak. Špatná nálada, lehké deprese, citlivé reakce. Tento efekt se s námi nějakou dobu nese a zbavit se ho dá právě vysazením alkoholických nápojů. Tělo se po nějaké době abstinence vrátí zase do normálu, což pro nás v daným okamžiku bude znamenat lepší náladu.

Reklama

Lepší trávení a hubnutí

Alkohol je veliká zátěž jak pro žaludek tak i pro střeva. Při abstinenci si tyto orgány odpočinou a začnou lépe fungovat. Kromě toho alkohol obsahuje vysoké množství kalorií, kterých se při abstinenci zbavíme. Abstinence pomůže s regenerací i spoustě dalším orgánům jako jsou játra, ledviny, mozek a další. Proto je vhodné o abstinenci uvažovat a vyzkoušet ji.

Reklama

Zdroj: https://www.dtest.cz/clanek-10731/co-zmeni-mesic-bez-alkoholu?utm_source=GoG&utm_medium=All&utm_campaign=2_DSA_CZ&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwr7ayBhAPEiwA6EIGxL9HP-055U2-nM1Zss_-EXLRdT7s7EDi2S4QOfnL4lP--yvXdiSiyBoCNrQQAvD_BwE

Reklama
Zavřít reklamu