Přírodní pomocníci v boji proti chřipce a nachlazení

proti-nachlazeni
FOTO: Envato Elements

Chladné zimní počasí svědčí chřipce, nachlazení a různým virózám. Pokud máte pocit, že na vás něco leze, můžete ještě předtím, než zamíříte do lékárny, vyzkoušet přírodní pomocníky. A užitečné jsou i v případě, pokud již nemocní jste. Dokážou totiž ulevit od nepříjemných symptomů a zkrátit dobu léčby.

Reklama

1. Léčivé bylinky proti kašli

Pokud onemocnění doprovází kašel, vyzkoušejte popíjení bylinkového čaje. K osvědčeným léčivým rostlinám patří šípkové plody, květy heřmánku, lípy a černého bezu. Vynikajícím pomocníkem při kašli je také voňavý tymián. Jednoduše zalijte polévkovou lžíci sušeného tymiánu právě vroucí vodou a nechte louhovat přibližně 10 až 15 minut. Poté nálev sceďte a můžete ho po doušcích popíjet.

Jestliže nemáte po ruce tymián, určitě doma najdete majoránku, která patří mezi oblíbené zelené koření nejen do bramborového guláše či bramboráků. Také z ní si můžete stejným postupem udělat bylinkový nálev, který účinně pomáhá při kašli a nachlazení.

2. Mocná trojice při nachlazení

Mezi tradiční a běžně dostupné pomocníky, které se dobře osvědčily v případě chřipky a nejrůznějších viróz, patří med, zázvor a česnek. Mohou se pochlubit vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, působí antibakteriálně, protizánětlivě, a navíc podporují přirozenou obranyschopnost organismu. A to se při nemoci jistě hodí.

Při nemoci si oslaďte bylinkový čaj lžičkou medu nebo ho až třikrát denně užívejte samostatně na lžičku. Efektivně dokáže zmírnit škrábání v krku, stejně jako podráždění průdušek. Ještě silnější přírodní lék získáte, jestliže do medu přidáte nasekané kousky zázvoru a česneku. Směs nechte několik hodin, nejlépe však přes noc uležet při pokojové teplotě. Nakonec sceďte a užívejte po lžičkách, dokud příznaky nemoci neodezní.

Reklama

3. Jak na rýmu a ucpané dutiny

Známé rčení praví: „Neléčená rýma trvá sedm dnů, zatímco ta léčená týden“. I přesto se můžete pokusit ulevit si od nepříjemných symptomů, které sice nejsou závažné, ale dokážou pěkně potrápit.

Nejjednodušším způsobem je inhalace vodní páry, která umí nos a ucpané dutiny krásně pročistit a protáhnout. Do nádoby širšího průměru (např. menšího lavoru) nasypte jednu až dvě hrsti bylinek. Zalijte je vroucí vodou a nechte asi 10 minut louhovat. Hlavu opatrně skloňte nad nádobu (pozor na opaření), přehoďte přes hlavu i nádobu tenký ručník a nosem bylinkovou páru pomalu vdechujte. Pokud máte při ruce Vincentku, lze ji inhalovat stejným způsobem a nejsou potřeba ani žádné byliny.

Na inhalaci bylinkové páry se hodí zejména heřmánek, černý bez, sléz, mateřídouška, tymián či šalvěj. Dají se použít čerstvé či sušené.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu