Přírodní pomocníci v boji proti chřipce a nachlazení

proti-nachlazeni
FOTO: Envato Elements

Chladné zimní počasí svědčí chřipce, nachlazení a různým virózám. Pokud máte pocit, že na vás něco leze, můžete ještě předtím, než zamíříte do lékárny, vyzkoušet přírodní pomocníky. A užitečné jsou i v případě, pokud již nemocní jste. Dokážou totiž ulevit od nepříjemných symptomů a zkrátit dobu léčby.

1. Léčivé bylinky proti kašli

Pokud onemocnění doprovází kašel, vyzkoušejte popíjení bylinkového čaje. K osvědčeným léčivým rostlinám patří šípkové plody, květy heřmánku, lípy a černého bezu. Vynikajícím pomocníkem při kašli je také voňavý tymián. Jednoduše zalijte polévkovou lžíci sušeného tymiánu právě vroucí vodou a nechte louhovat přibližně 10 až 15 minut. Poté nálev sceďte a můžete ho po doušcích popíjet.

Jestliže nemáte po ruce tymián, určitě doma najdete majoránku, která patří mezi oblíbené zelené koření nejen do bramborového guláše či bramboráků. Také z ní si můžete stejným postupem udělat bylinkový nálev, který účinně pomáhá při kašli a nachlazení.

2. Mocná trojice při nachlazení

Mezi tradiční a běžně dostupné pomocníky, které se dobře osvědčily v případě chřipky a nejrůznějších viróz, patří med, zázvor a česnek. Mohou se pochlubit vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, působí antibakteriálně, protizánětlivě, a navíc podporují přirozenou obranyschopnost organismu. A to se při nemoci jistě hodí.

Při nemoci si oslaďte bylinkový čaj lžičkou medu nebo ho až třikrát denně užívejte samostatně na lžičku. Efektivně dokáže zmírnit škrábání v krku, stejně jako podráždění průdušek. Ještě silnější přírodní lék získáte, jestliže do medu přidáte nasekané kousky zázvoru a česneku. Směs nechte několik hodin, nejlépe však přes noc uležet při pokojové teplotě. Nakonec sceďte a užívejte po lžičkách, dokud příznaky nemoci neodezní.

3. Jak na rýmu a ucpané dutiny

Známé rčení praví: „Neléčená rýma trvá sedm dnů, zatímco ta léčená týden“. I přesto se můžete pokusit ulevit si od nepříjemných symptomů, které sice nejsou závažné, ale dokážou pěkně potrápit.

Nejjednodušším způsobem je inhalace vodní páry, která umí nos a ucpané dutiny krásně pročistit a protáhnout. Do nádoby širšího průměru (např. menšího lavoru) nasypte jednu až dvě hrsti bylinek. Zalijte je vroucí vodou a nechte asi 10 minut louhovat. Hlavu opatrně skloňte nad nádobu (pozor na opaření), přehoďte přes hlavu i nádobu tenký ručník a nosem bylinkovou páru pomalu vdechujte. Pokud máte při ruce Vincentku, lze ji inhalovat stejným způsobem a nejsou potřeba ani žádné byliny.

Na inhalaci bylinkové páry se hodí zejména heřmánek, černý bez, sléz, mateřídouška, tymián či šalvěj. Dají se použít čerstvé či sušené.

Reklama

Související témata

Reklama